فیله، قطعه بندی و بسته‌بندی انواع ماهیان و آبزیان حلال

تغذیه مبنا و اساس تداوم حیات بشری است. برای فراهم نمودن شرایط تغذیه سالم عوامل متعددی وجود دارد که می‌توان از آن به تولید مواد اولیه غذایی و فرآوری و نحوه صحیح استفاده از آنها اشاره نمود.

ذائقه و نیاز مردم و لزوم بررسی جامعه هدف این پیام را خواهد داد که تا اولاً قسمتی از نیاز مردم و مواد غذایی را تأمین نمود و ثانیاً ضمن فعال نمودن سالنها و امکانات و کارخانه‌هایی که به همین منظور پیش‌بینی شده و شاید هنوز نتوانسته‌اند از حداکثر تولید خود استفاده کنند و با راه‌اندازی کارخانه فیله‌بندی و بسته‌بندی انواع آبزیان در واقع هم کارآفرینی نمود و هم امر تأمین مواد غذایی شهروندان را به عهده گرفت. در این مسیر می‌توان برای حفظ پروتئین و چربی و مواد معدنی گوشت با صنعت بسته‌بندی امکان دسترسی و دستیابی به محصولات پروتئینی را با کیفیت خوب و استاندارد به بازارهای داخلی وخارجی عرضه نمود .

از سویی با توجه به اینکه تولیدات مواد پروتئینی از جمله انواع ماهیان در زمان‌های خاصی صید و به بازار عرضه می‌شود و گاهاً تمام دارایی تولیدکننده به ثمن بخس خریداری می‌گردد لذا برای اقتصادی بودن تولیدات انواع ماهیان لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا تولیدکننده با مدیریت عرضه محصولات خود تولیدی با توجیه اقتصادی داشته باشد.

ماهی یکی از فسادپذیرترین مواد غذایی به حساب می‌آید و از گوشت نشخوارکنندگان سریع‌الفسادتر است. بالا بودن میزان آب و اسید آمینه‌های آزاد، کمتر بودن بافت‌های پیوندی ، داشتن مقدار بیشتر اسیدهای چرب غیراشباع، تغییرات در پروتئین‌ها و چربیها و فعالیتهای آنزیمی بیشتر از جمله عوامل مؤثر در فساد سریع‌تر ماهی در مقایسه با سایر غذاهای گوشتی است. چنانچه بلافاصله پس از صید و مرگ ماهی و جانوران دریایی به صورت مناسبی نگهداری آنها صورت نگیرد، به دلیل تغییرات سریع بیوشیمایی و آنزیمی در ماهیچه‌های آنها و فعالیتهای میکروبی به سرعت تجزیه و فساد در آنها گسترش می‌یابد.

یکی از عواملی که می‌تواند از رشد باکتری‌ها و عوامل فاسد و افزایش بار میکروبی جلوگیری کند و همچنین تغییرات شیمیائی از جمله اکسیداسیون چربی‌ها را کاهش دهد بسته‌بندی مناسب محصولات دریائی است.

بسته‌بندی، حفاظت محصول در برابر عوامل  فاسد کننده مانند عوامل میکروبی، شیمیایی و فیزیکی را به عهده داشته و عمر ماندگاری محصول را افزایش داده و موجب حفظ کیفیت آن می‌شود. همچنین بسته‌بندی در فروش محصول و جلب نظر مشتری و ایجاد ارتباط با مصرف کننده و سهولت انبارداری و حمل و نقل، توزیع و مصرف نقش دارد.
بسته‌بندی کمک می‌کند مصرف‌کننده آگاهانه خرید کند به نحوی که با بسته‌بندی کمیت و محتویات محصول، ارزش غذایی، حداکثر زمان نگهداری و بهترین شیوه مصرف آن‌ها در دسترس وی قرار می‌گیرد.

بسته‌بندی باعث سهولت مصرف می‌شود. در زندگی زمان صرف غذا کوتاه‌تر شده و بسیار دگرگونی‌های اساسی دیگر در کمیت و کیفیت اتفاق افتاده است. زندگی سرپایی و سریع، نیاز به غذاهای آماده‌ مصرف، تنوع گسترده‌ و بسته‌بندی به ما امکان می‌دهد از وقت آزاد خود بیشتر و بهتر استفاده کنیم. استفاده از مواد غذایی آماده صرفه‌جویی زیادی در وقت را ممکن می‌سازد. همچنین با فناوری برتر بسته‌بندی درصد کمی از مواد غذایی دور ریخته می‌شود.

لذا با در اختیار گرفتن صنعت فرآوری، فیله و بسته‌بندی آبزیان می‌توان راه را هم برای عرضه محصولات سالم‌تر و آماده پخت شده و هم تولیدی اقتصادی‌تر برای تولیدکننده هموار نمود و با فروش محصول بطور مستقیم به بخش خصوصی و با ایجاد فروشگاه‌های اختصاصی مجازی و… هم به صورت خام و هم پخته با قبول نمایندگی‌های عمده فروشی برای توزیع مویرگی در سوپرمارکت‌ها و اتحادیه‌ها و صنف تهیه و عرضه غذا، کارخانجات، دانشگاهها، بیمارستانها و سایر مراکز و ارگانهای نظامی و… برنامه‌ریزی و بازاریابی نمود.

با توجه به اینکه در مجتمع کشت و صنعت لزیر انواع ماهیان سردآبی، خاویاری و گرم آبی تولید و عرضه می‌گردد مسئولین این مجتمع درصدد برآمدند تا با راه‌اندازی یک واحد فرآوری، فیله‌بندی و بسته‌بندی گوشت انواع ماهیان خاویاری، سردآبی و گرم آبی و آبزیان مجاز و حلال و فرآوری و بسته‌بندی خاویار تولید شده در مجتمع و حتی تولیدات دیگران گامی مؤثر و اساسی در نیل به اهداف فوق بردارند تا از این رهگذر هم غذای سالم و آماده سر سفره شهروندان عزیز قرار گیرد و هم با صادرات این محصولات خصوصاً خاویار تولید شده به کشورهای هدف ضمن ارزآوری با کارآفرینی عده قابل توجهی اشتغال ایجاد شود.