فیل ماهی (بلوگا)

Huso-huso-fish

بلوگا با نام علمی Huso huso  نام دیگر فیل ماهی (شکم سفید) است که در دریای خزر زندگی می کند و بیش از ۱۰۰ سال عمر می کند، اما برای این که پس از تولد، این ماهی به مرحله ی باروری و تولید خاویار برسد حدود ۱۲ سال طول می کشد.

این ماهی بزرگ‌ترین ماهی دریای خزر می‌باشد و گوشت و خاویار این ماهی از گران‌ترین نوع خاویار در دنیاست.
نمونه‌هایی از آنها با وزنی در حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال صید شده است.

رشد ماهی بلوگا نسبت به گونه‌های دیگر ماهیان خاویاری سریع‌تر بوده و نوع پرورشی آن نیز دارای رشد سریعتری از انواع موجود در طبیعت می‌باشد. رنگ بدن این ماهی در پشت خاکستری، در پهلوها روشنتر و در ناحیه شکمی سفید است و اندازه طول بدن فیل ماهی ۴ الی ۵ ساله پرورش یافته در مزرعه تقریباً ۲ متر بوده در حالیکه در طبیعت این اندازه مناسب یک فیل ماهی ۱۰ ساله می‌باشد.

سن بلوغ فیل ماهی ماده در دریا ۱۱ الی ۱۵ سال در حالیکه در محیط پرورشی این امر با دما و تغذیه مناسب به ۸ الی ۱۰ سال کاهش می‌یابد. وزن متوسط در این سن ۵۰ الی ۷۰ کیلوگرم و اندازه آن حدود ۱۷۰ سانتی متر بوده و میزان تخم دهی حدوداً ۵/۸ تا ۱۲ درصد وزن بدن این ماهی است. ‌

شیلات ایران سالهاست که با صید و تکثیر این گونه ارزشمند سعی در حفظ و تولید بیش از پیش آن دارد. حفظ برند خاویار ایران در جهان از سفارشات رهبر معظم انقلاب است و از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

ارائه مستقیم ماهی خاویاری بلوگا

مجتمع کشت و صنعت لزیر بعنوان یکی از برترین تولید کنندگان و پرورش دهندگان این ماهی ارزشمند، ضمن ارائه با کیفیت ترین ماهیان خاویاری و خاویار درجه یک آن، در تلاش است با گسترش فعالیت خود گام مؤثری در پیشبرد اهداف ملی و گسترش و تکثیر این ماهی با ارزش بردارد.
عرصه‌ای که هم اشتغال‌زا و هم ارزآور و نیز تأمین کننده مواد غذایی هموطنان عزیز می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *