ماهی خاویاری اوزون برون (سوروگا)

acipenser-stellatus-fish

ماهی اوزون برون با نام علمی Stellatus  Acipenser  و با نام محلی دراکول و سورگاوزون معرفی می‌شود.  کلمه “اوزون برون” به معنای “پوزه بلند” به جهت کشیده بودن پوزه این ماهی است و آن را از پوزه کشیده‌ای که حدود ۲۵ درصد از کل بدن آن را تشکیل می‌دهد به راحتی میتوان تشخیص داد. 

یکی از مزایای ماهی اوزون برون نسبت به گونه‌های دیگر تاسماهیان طول عمر کوتاه تر این ماهی است که درنتیجه طول دوره بلوغ آن نیز کوتاه و سرعت تولیدمثل آن بالاست. این گونه خاویاری در دریا در سن ۸ الی ۱۰ سالگی و در محیط پرورشی در سن ۵ الی ۶ سالگی بالغ می‌شود که در این سن وزن متوسط آن ۹ الی ۱۲ کیلوگرم و اندازه آن حدوداً ۱۲۰ سانتی متر و تخم‌های استحصال شده از ماهی اوزون برون تقریباً ۱۴ الی ۱۷ درصد وزن بدن آن است.

ماهی اوزون برون از محبوبیت قابل توجهی در داخل و حتی خارج از کشور برخوردار است در حدی  که اغلب مردم ایران تمام ماهیان خاویاری را با نام اوزون برون در بازار می‌شناسند. مسئولین مجتمع کشت و صنعت لزیر در حال حاضر پرورش ماهیان خاویاری با محوریت پرورش ماهی اوزون برون در سطح وسیعی با تعداد تقریبی ۰۰۰/۳۵ قطعه در مجتمع را دنبال می‌کنند و امیدوارند در ۳۰ ماه آتی بتوانند بیش از ۲۰ تن خاویار اوزون برون استحصال و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه نمایند. همچنین در این راستا عرضه ۳۰۰ تن گوشت ماهی اوزون برون دور از دسترس نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *