کپور نقره ای (فیتوفاگ)

lazir Silver Carp

ماهی کپور نقره ای (silver carp) با نام علمی Hypophthalmichthys molitrix در ایران به نام ماهی فیتوفاگ یا کپور نقره ای پرورشی معروف است و توأم با سایر کپور ماهیان در استخرهای خاکی و آب بندانها پرورش می یابد. این ماهی را در مواردی به غلط ماهی آزاد پرورشی می نامند.

زیستگاه این گونه از شمال چین به سمت رودخانه آمور، مرز میان چین و روسیه و اساساً در آبهای شیرین رودخانه های بزرگ می باشد و عمدتاً از فیتوپلانکتون ها، دتریتوس و باکتریها تغذیه می کند. با توجه به نوع تغذیه ماهی فیتوفاگ که از سالم‌ترین ماهی های موجود در دنیاست و با توجه به تراکم و تنوع فیتوپلانکتونها در استخرها و آب بندانها نسبت به محیط طبیعی، باعث شده تا گوشت نوع پرورشی آن دارای درصد چربی، پروتئین، آهن، کلسیم و امگا ۳ بیشتری نسبت به نوع غیر پرورشی آن باشد.

lazir -Silver Carp

به دلیل هزینه کم پرورش، این گونه جزء ارزان ترین ماهیان پرورشی به شمار می رود. از اینرو به راحتی در سبد غذایی هموطنان قرار گرفته و مصرف آن در طول هفته توصیه می شود.

با توجه به اینکه در شمال کشور فرآوری این گونه معمول است، لذا این ماهی هم به صورت شور شده و هم دودی فرآوری و به بازار عرضه می شود. فیله و بسته بندی شده این ماهی نیز می تواند در کشور نهادینه گردد. غالباً ماهی فیتوفاگ در بازارهای داخلی عرضه و مصرف می شود.

lazir-Silver Carp

ما در مجتمع کشت و صنعت لزیر بطور معمول سالانه ۱۰ تن انواع ماهی فیتوفاگ پرورش داده و به بازار داخلی عرضه می نمائیم. فیله کردن و بسته‌بندی و فرآوری به صورت شور و دودی این ماهی در دستور کار مجتمع لزیر قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 WhatsApp
x
 
x
 Telegram
x
 
x
 
x
 
x
 
x
 Call us
x
 
x
 Contact us
x
Submit
Email is incorrect
Thank you for your message!