لیمو ترش پرشین لایم

lazir-persian-lime-tree

لیموترش پرشین لایم که به آن تاهیتی لایم هم گفته می‌شود  با نام علمی Citrus latifolia یک گونه هیبریدی از مرکبات می باشد که با پیوند سه گانه بین لایم (Citrus aurantiifolia) و لیمو (Citrus limon)  تولید شده و میوه ای است که در مناطق مرطوب، گرمسیر و نیمه گرمسیر رشد مناسبی دارد.

درجه مقاومت این محصول بین ۱- الی ۴۲ درجه سانتیگراد می‌باشد که با فراهم آوردن این شرایط در گلخانه می توان در طول سال با درختی همراه بود که همزمان دارای گل، میوه کال و نیز میوه رسیده است.

کشت لیموترش پرشین لایم در مناطق جنوبی کشور در حال گسترش و از محصولات تجاری محسوب می‌گردد. درختچه‌های آن زود بازده و از پتانسیل و کیفیت میوه بالایی برخوردار است. این محصول نسبت به بیماری جاروک لیموترش مقاوم و عمر درختچه‌ها معمولاً ۱۰ الی ۱۲ سال می‌باشد. هر درخت از این گونه مرکبات می تواند در گلخانه حدوداً تا ۵۰ کیلو در سال میوه دهی داشته باشد.

لیمو، میوه ضد بیماری

طبق تحقیقات بعمل آمده مصرف یک عدد لیموترش پرشین لایم می‌تواند ۳۲ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تأمین می نماید. مواد مغذی موجود در لیمو خطر ابتلاء به آسم،  بیماریهای چاقی، دیابت و حملات قلبی را کاهش و باعث زیبایی پوست و مو، افزایش انرژی و کاهش وزن بدن می‌گردد.

این محصول به دلیل غنی بودن از ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل نموده و باعث کاهش مرگ و میر می‌شود. آنتی اکسیدانها می‌توانند خطر بیماری‌هایی که در اثر رادیکالهای آزاد ایجاد می‌شود را خنثی کنند.
به دلیل آب و طعم خوش پرشین لایم، آن را در بسیاری از نوشیدنیها و مواد غذایی به کار می‌برند.

مجتمع کشت و صنعت لزیر با ایجاد گلخانه لیموترش پرشین لایم محصولات درجه یک و دستچین شده این میوه پرخاصیت را برای عرضه مستقیم به مصرف کنندگان داخلی و خارجی مهیا نموده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *