لیموترش پرشین لایم

lazir-persian-lime tree
لیموترش پرشین لایم که به آن تاهیتی لایم هم گفته می شود  با نام علمی Citrus latifolia یک گونه هیبریدی از مرکبات می باشد که با پیوند سه گانه بین  (Citrus aurantiifolia) Key limeو لیموی  Citrus limonتولید شده و میوه ای است که در مناطق مرطوب، گرمسیر و نیمه گرمسیر رشد مناسبی دارد.
درجه مقاومت این محصول بین ۱- الی ۴۲ درجه سانتیگراد می باشد که با فراهم آوردن این شرایط در گلخانه می توان در طول سال با درختی همراه بود که همزمان دارای گل، میوه کال و نیز میوه رسیده است.
کشت لیموترش پرشین لایم در مناطق جنوبی کشور در حال گسترش و از محصولات تجاری محسوب می گردد. درختچه های آن زود بازده و از پتانسیل و کیفیت میوه بالایی برخوردار است. این محصول نسبت به بیماری جاروک لیموترش مقاوم و عمر درختچه ها معمولاً ۱۰ الی ۱۲ سال و تا حدود ۵/۴ الی ۶ متر رشد می کنند. هر درخت از این گونه مرکبات می تواند در گلخانه حدوداً تا ۵۰ کیلو در سال میوه دهی داشته باشد و دارای تیغ کمتری نسبت به سایر گونه ها می باشد.

lazir-persian-lime-tree

لیموترش پرشین لایم، میوه ضد بیماری

  • لیموترش پرشین لایم به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدانها و فلاونها می تواند از خطر ابتلاء به بیماریهایی که در اثر رادیکالهای آزاد ایجاد می شود از جمله بیماری سرطان پیشگیری کند.
  • طبق تحقیقات بعمل آمده مصرف یک عدد لیموترش پرشین لایم می تواند ۳۲ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تأمین کند. از آنجا که ویتامین C نقش مهمی در کاهش بیماریهای قلب و عروق دارد، مصرف آن ارتباط مستقیم در کاهش این بیماریها دارد.
  • به دلیل سرشار بودن لیمو ترش پرشین لایم از ویتامینC ، مصرف این محصول تأثیر بسزایی در کلاژن سازی پوست و پیشگیری از آسیب پوست و مو در مقابل نور آفتاب و آلودگی هوا دارد.
  • یکی از راههای مبارزه با سنگ کلیه مصرف لیموترش به لحاظ دارا بودن اسیدسیتریک بالا می باشد. از آنجا که پرشین لایم در مقایسه با سایر گونه ها دارای درصد اسید سیتریک بالاتری است گونه مناسبی برای پیشگیری از بیماری سنگ کلیه می باشد.
  • پرشین لایم به دلیل دارا بودن موادی به نام فلاونوئیدها می تواند در ترمیم زخم معده و بهبود آن مؤثر باشد.
  • بطور کلی مواد مغذی موجود در لیمو خطر ابتلاء به آسم،  بیماریهای چاقی، دیابت و حملات قلبی را کاهش و باعث زیبایی پوست و مو، افزایش انرژی و کاهش وزن بدن می گردد.
  • طعم خوش پرشین لایم دلیل مصرف آن در بسیاری از نوشیدنیها و مواد غذایی است.

lazir-persian-lime-tree

مجتمع کشت و صنعت لزیر با ایجاد گلخانه لیموترش پرشین لایم محصولات درجه یک و دستچین شده این میوه پرخاصیت را برای عرضه مستقیم به مصرف کنندگان داخلی و خارجی مهیا نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 WhatsApp
x
 
x
 Telegram
x
 
x
 
x
 
x
 
x
 Call us
x
 
x
 Contact us
x
Submit
Email is incorrect
Thank you for your message!