ماهی کپور معمولی

lazir Common-Carp

ماهی کپور معمولی (common carp) با نام علمی Cyprinus carpio ماهی آبهای شیرین و یکی از اصلی‌ترین، قدیمی ترین و پرطرفدارترین گونه های پرورشی به منظور تأمین نیازهای غذایی شناخته شده در دنیا بویژه در خاور دور و آسیا از جمله کشور ایران و برخی از کشورهای اروپایی می باشد بطوری که درصد بالایی از نیاز ماهی برخی کشورهای اروپایی از این گونه تأمین می گردد.

تغذیه کپور معمولی

این گونه ماهی آبهای شیرین همه چیزخوار بوده و از همه نوع مواد غذایی از جمله موجودات ریز بستر آب، نوزاد حشرات، تخم ماهیان، کرم‌ها، لاشه آبزیان تلف شده، سخت‌پوستان، کودهای حیوانی و گیاهی و حتی گاهی هم از لارو خود تغذیه می کند. علاوه بر آن امروزه پرورش دهندگان از غذای کمکی از قبیل آرد و سبوس گندم، آرد ماهی، سبوس برنج و… در پرورش این گونه استفاده می کنند.

با توجه به اینکه ماهی کپور همه چیزخوار است و برخی از افراد سودجو به خاطر رشد بیش از حد آن اقدام به استفاده از بعضی از مواد غذایی غیربهداشتی می نمایند. از اینرو این نوع تغذیه می تواند سلامت این ماهیان و درنتیجه سلامت مصرف کننده را تحت تأثیر خود قرار دهد لذا مصرف کنندگان حتی الامکان باید مراقب این موضوع باشند.

lazir Common Carp

نحوه زیست و رشد

ماهی کپور معمولی می تواند ویژگیهای اکولوژیک سیستم های آبی را تغییر دهد به همین خاطر از آن بعنوان موتور اکولوژیک نیز یاد می شود. این ماهی کفزی خوار با حرکت خود از عمق باعث ترکیب مواد مغذی برخاسته از کف و رهاسازی این مواد از رسوبات کف استخر می شود. باروری سیستم های آبهای شیرین اغلب با کمبود فسفر محلول که یک ماده غذایی محدودکننده بوده و عمدتاً مورد استفاده فیتوپلانکتون ها می باشد کاهش می یابد. کپور معمولی با رهاسازی این عنصر از رسوبات کف استخر به آب، باعث رشد و شکوفایی فیتوپلانکتونها و در نتیجه رشد بیشتر ماهیان می گردد.

ماهی کپور معمولی به دلیل رشد سریع، توانایی و پتانسیل سازگاری با انواع محیط و مقاوم بودن آن و امکان پرورش متراکم، یکی از گونه های پرطرفدار پرورشی محسوب می شود و در کشورهای آسیای جنوب شرقی و غرب آسیا از جمله ایران و کشورهای عربی مانند عراق و برخی کشورهای اروپایی طرفداران قابل توجهی دارد.

lazirco- Common Carp

از علاقه‌مندیهای همسایه غربی ایران مصرف ماهی کپور می باشد، ماهی کپور یکی از اصلی‌ترین ماهی های مورد مصرف مردم عراق است. از اینرو ضمن پرورش در برخی از شهرهای عراق بخش اعظم نیاز ماهی کپور آن کشور، از ایران تأمین می گردد.

ارزش غذایی

کباب ماهی کپور معمولی از ویژگی خاصی برخوردار است و به دلیل دارا بودن چربی مفید و امگا ۳ فراوان بسیار لذیذ و مغذی است. سرخ کرده این ماهی نیز طعم منحصر به فرد دارد و در مجموع مورد علاقه غالب اقشار مردم است.

امروزه این ماهی در کشورهای جنوب شرقی آسیا و برخی از کشورهای تولیدکننده بصورت فیله و بسته‌بندی شده به بازار مصرف عرضه می گردد و این روش در دستور کار ما نیز قرار دارد.

lazir -Common-Carp

مجتمع کشت و صنعت لزیر با نگرش به موضوع فوق تمام سعی خود را در تأمین خوراک سالم و ترجیحاً اکسترود برای تغذیه این گونه نموده است تا حدی که گاهی سود پرورش این گونه به حداقل‌ها رسیده است لذا عرضه ماهی سالم و بهداشتی معرف ما به مشتریان محترم می باشد. در طول ۲۰ سال گذشته ما مقادیر زیادی ماهی کپور معمولی به کشور عراق ارسال و با این مهم ضمن ارزآوری و تأمین غذای سالم مردم تعداد قابل توجهی اشتغال‌زایی و کارآفرینی نموده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 WhatsApp
x
 
x
 Telegram
x
 
x
 
x
 
x
 
x
 Call us
x
 
x
 Contact us
x
Submit
Email is incorrect
Thank you for your message!