کپور علفخوار (آمور)

lazir Grass-Carp

ویژگیهای ماهی کپور علفخوار

ماهی کپور علفخوار یا آمور سفید (grass carp) با نام علمی Ctenopharyngodon idella یکی از برترین گونه های پرورشی در آب شیرین می باشد.

رشد آمور بسیار سریع و حداکثر وزن آن در طبیعت ۳۵ کیلوگرم و عمر آن حداقل ۱۰ سال می باشد. آمور ماهی رودخانه ای است و تمایل بیشتری به زندگی در آبهای جاری دارد. کپور علفخوار در پرورش توأم در ایران بعنوان دومین گونه پرورشی به همراه سایر گونه ها (فیتوفاگ، کپور معمولی و کپور بیگ هد) انتخاب می شود.

آمور ابتدا از پلانکتون های جانوری و پس از اینکه حدوداً به طول بدن ۳ سانتی متر برسد از گیاهان پرسلولی تغذیه می کند. این گونه گیاهخوار به دلیل تغذیه از مواد گیاهی گزینه بسیار مناسبی برای پرورش توأم می باشد و در بسیاری از کشورها با هدف کنترل گیاهان معرفی شده است. در واقع نوع تغذیه آن، استخر پرورشی را برای زیست سایر ماهیان مانند کپور معمولی مناسب تر می سازد. ماهی آمور دارای دندانهای حلقی خاصی برای خرد کردن گیاهان است و این امری ضروری برای ماهیان گیاهخوار می باشد تا بتوانند به روش مکانیکی دیواره های سلولی گیاهان را شکسته و تخریب کنند.

lazir Grass-Carp

ارزش غذایی

ماهی آمور سفید یکی از لذیذترین و گرانترین گونه ماهیان گرم‌آبی می باشد. گوشت این ماهی به دلیل مصرف گیاهانی مانند شبدر، یونجه، سورگوم و علوفه های نرم دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتر و یکی از سالم‌ترین و مطبوع‌ترین ماهیان گرم‌آبی است گوشت آن منسجم و دارای طعم بسیار لذیذ و از نظر رژیمی انتخاب بسیار مناسبی است چرا که فاقد کربوهیدرات ها و دارای حداقل چربی (کمتر از پنج درصد) می باشد. مردم ایران علاقه زیادی به خوردن سبزی پلو ماهی آن هم با ماهی آمور و ماهی سفید دریایی دارند.

نحوه پرورش و ارزش اقتصادی

ماهی کپور علفخوار (آمور) در ایران در استخرهای خاکی و آب بندانها پرورش داده می شود. نوع پرورشی آن از نظر ظاهری شباهت زیادی به ماهی سفید دریای خزردارد به همین دلیل برخی ماهی فروشی ها، این گونه را ماهی سفید پرورشی نیز می نامند.
معمولاً تولیدات حاصله از آن در خود کشور مصرف می شود و صادراتی ندارد. ولی می توان با فرآوری و بسته‌بندی این گونه و تأمین استانداردهای لازم زمینه صادرات آن را فراهم نمود.

lazirco Grass Carp

ما نیز در مجتمع کشت و صنعت لزیر با تولید سالانه ۴ تن از این ماهی، ضمن اشتغال‌زایی و کارآفرینی بخشی از نیازهای داخلی این گونه گرم‌آبی را تأمین نموده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 WhatsApp
x
 
x
 Telegram
x
 
x
 
x
 
x
 
x
 Call us
x
 
x
 Contact us
x
Submit
Email is incorrect
Thank you for your message!