Breeding-and-maintenance

پرورش و نگهداری

امروزه برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی که در عرصه تولید فعالیت دارند به دلیل پرهیز از پراکندگی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و نداشتن تخصص کافی بخشی از فعالیتهای تولیدی خود را به مجموعه‌های مربوطه واگذار و از خدمات آن مراکز استفاده بهینه می‌کنند. بطور مثال خدمات در صنعت فیله‌بندی، قطعه‌بندی و بسته‌بندی، کشتارگاهی، سردخانه، پرورش ماهی و… .

یکی از بخش‌هایی که در مجتمع لزیر فعال می‌باشد بخش خدمات و فعالیت در موضوعات پرورش انواع ماهیان و پرواربندی گوساله است. از چند سال گذشته تاکنون مسئولین مجتمع لزیر با عقد قراردادهایی با اشخاص حقیقی اقدام به پرورش انواع ماهیان خاویاری اعم از پیش مولد و پرواری و ماهیان گرم‌آبی و پرورابندی گوساله نموده و با عرضه خدمات پرورش و پرواربندی هم در راستای تولید نقش‌آفرینی و هم در حد قابل قبولی اشتغال زایی نموده‌اند.

همچنین با توجه به اینکه مجتمع لزیر از تجهیزات سونوگرافی و آزمایشگاهی برخوردار است در نظر داریم به عرضه خدمات دیگر از جمله تعیین جنسیت ماهیان خاویاری و کارشناسی در مراکز و مزارع پرورش ماهی در نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور بپردازیم.

در این خصوص سوالی دارید؟

lazir Export and Import

صادرات و واردات

مارکتینگ موضوعی است اساسی و مهم که باید جزء اصلی‌ترین برنامه‌های یک تولیدکننده باشد. عرضه تولیدات یک تولیدکننده به بازارهای هدف اعم از بازارهای داخلی و خارجی از مهمترین موضوعات تولید است. تولیدکنندگانی که الزاماً باید محصولات آنها به خارج از کشور صادر گردد، فعالیت‌شان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

صادرات علاوه بر اینکه برای تولیدکننده و بازرگان اهمیت دارد هم به دلیل بالا رفتن سطح صادرات کالاهای غیرنفتی و نیز به لحاظ ارزآوری برای کشور جایگاه قابل توجهی و بسزایی دارد.

با توجه به اینکه تولیدات مجتمع کشت و صنعت لزیر، ماهیان خاویاری و خاویار و انواع گونه‌های دیگر مانند ماهی گرم‌آبی و قزل‌آلا و گوشت قرمز و همچنین میوه‌جات می‌باشد و بازار هدف این تولیدات علاوه بر بازارهای داخلی کشورهای اروپایی، روسیه، کانادا، ژاپن، آمریکا و کشورهای عربی و… نیز می باشد.

لذا مسئولین مجتمع الزاماً باید محصولات خود از جمله خاویار و گوشت ماهیان خاویاری و قزل‌آلا را به کشورهای هدف صادر و در صورت لزوم و نیاز، کالاهای مورد نیاز و مرتبط را به کشور وارد نمایند. از اینرو صادرات و واردات از اهمیت بالایی برخوردار و در رأس برنامه‌های مسئولین این مجتمع می‌باشد.

در این خصوص سوالی دارید؟

فیله‌بندی، قطعه‌بندی، فرآوری و بسته‌بندی انواع ماهیان و آبزیان حلال

تغذیه مبنا و اساس تداوم حیات بشری است. برای فراهم نمودن شرایط تغذیه سالم عوامل متعددی وجود دارد که می‌توان از آن به تولید مواد اولیه غذایی و فرآوری و نحوه صحیح استفاده از آنها اشاره نمود.

ذائقه و نیاز مردم و لزوم بررسی جامعه هدف این پیام را خواهد داد که تا اولاً قسمتی از نیاز مردم و مواد غذایی را تأمین نمود و ثانیاً ضمن فعال نمودن سالنها و امکانات و کارخانه‌هایی که به همین منظور پیش‌بینی شده و شاید هنوز نتوانسته‌اند از حداکثر تولید خود استفاده کنند و با راه‌اندازی کارخانه فیله‌بندی، قطعه‌بندی و بسته‌بندی انواع آبزیان در واقع هم کارآفرینی نمود و هم امر تأمین مواد غذایی شهروندان را به عهده گرفت. در این مسیر می‌توان برای حفظ پروتئین و چربی و مواد معدنی گوشت با صنعت بسته‌بندی امکان دسترسی و دستیابی به محصولات پروتئینی را با کیفیت خوب و استاندارد به بازارهای داخلی وخارجی عرضه نمود .

از سویی با توجه به اینکه تولیدات مواد پروتئینی از جمله انواع ماهیان در زمان‌های خاصی صید و به بازار عرضه می‌شود و گاهاً تمام دارایی تولیدکننده به ثمن بخس خریداری می‌گردد لذا برای اقتصادی بودن تولیدات انواع ماهیان لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا تولیدکننده با مدیریت عرضه محصولات خود تولیدی با توجیه اقتصادی داشته باشد.

ماهی یکی از فسادپذیرترین مواد غذایی به حساب می‌آید و از گوشت نشخوارکنندگان سریع‌الفسادتر است. بالا بودن میزان آب و اسید آمینه‌های آزاد، کمتر بودن بافت‌های پیوندی ، داشتن مقدار بیشتر اسیدهای چرب غیراشباع، تغییرات در پروتئین‌ها و چربیها و فعالیتهای آنزیمی بیشتر از جمله عوامل مؤثر در فساد سریع‌تر ماهی در مقایسه با سایر غذاهای گوشتی است. چنانچه بلافاصله پس از صید و مرگ ماهی و جانوران دریایی به صورت مناسبی نگهداری آنها صورت نگیرد، به دلیل تغییرات سریع بیوشیمایی و آنزیمی در ماهیچه‌های آنها و فعالیتهای میکروبی به سرعت تجزیه و فساد در آنها گسترش می‌یابد.

یکی از عواملی که می‌تواند از رشد باکتری‌ها و عوامل فاسد و افزایش بار میکروبی جلوگیری کند و همچنین تغییرات شیمیائی از جمله اکسیداسیون چربی‌ها را کاهش دهد بسته‌بندی مناسب محصولات دریائی است.

بسته‌بندی، حفاظت محصول در برابر عوامل  فاسد کننده مانند عوامل میکروبی، شیمیایی و فیزیکی را به عهده داشته و عمر ماندگاری محصول را افزایش داده و موجب حفظ کیفیت آن می‌شود. همچنین بسته‌بندی در فروش محصول و جلب نظر مشتری و ایجاد ارتباط با مصرف کننده و سهولت انبارداری و حمل و نقل، توزیع و مصرف نقش دارد.
بسته‌بندی کمک می‌کند مصرف‌کننده آگاهانه خرید کند به نحوی که با بسته‌بندی کمیت و محتویات محصول، ارزش غذایی، حداکثر زمان نگهداری و بهترین شیوه مصرف آن‌ها در دسترس وی قرار می‌گیرد.

بسته‌بندی باعث سهولت مصرف می‌شود. در زندگی زمان صرف غذا کوتاه‌تر شده و بسیار دگرگونی‌های اساسی دیگر در کمیت و کیفیت اتفاق افتاده است. زندگی سرپایی و سریع، نیاز به غذاهای آماده‌ مصرف، تنوع گسترده‌ و بسته‌بندی به ما امکان می‌دهد از وقت آزاد خود بیشتر و بهتر استفاده کنیم. استفاده از مواد غذایی آماده صرفه‌جویی زیادی در وقت را ممکن می‌سازد. همچنین با فناوری برتر بسته‌بندی درصد کمی از مواد غذایی دور ریخته می‌شود.

لذا با در اختیار گرفتن صنعت فرآوری، فیله و بسته‌بندی آبزیان می‌توان راه را هم برای عرضه محصولات سالم‌تر و آماده پخت شده و هم تولیدی اقتصادی‌تر برای تولیدکننده هموار نمود و با فروش محصول بطور مستقیم به بخش خصوصی و با ایجاد فروشگاه‌های اختصاصی مجازی و… هم به صورت خام و هم پخته با قبول نمایندگی‌های عمده فروشی برای توزیع مویرگی در سوپرمارکت‌ها و اتحادیه‌ها و صنف تهیه و عرضه غذا، کارخانجات، دانشگاهها، بیمارستانها و سایر مراکز و ارگانهای نظامی و… برنامه‌ریزی و بازاریابی نمود.

با توجه به اینکه در مجتمع کشت و صنعت لزیر انواع ماهیان سردآبی، خاویاری و گرم آبی تولید و عرضه می‌گردد مسئولین این مجتمع درصدد برآمدند تا با راه‌اندازی یک واحد فرآوری، فیله‌بندی، قطعه‌بندی و بسته‌بندی گوشت انواع ماهیان خاویاری، سردآبی و گرم آبی و آبزیان مجاز و حلال و فرآوری و بسته‌بندی خاویار تولید شده در مجتمع و حتی تولیدات دیگران گامی مؤثر و اساسی در نیل به اهداف فوق بردارند تا از این رهگذر هم غذای سالم و آماده سر سفره شهروندان عزیز قرار گیرد و هم با صادرات این محصولات خصوصاً خاویار تولید شده به کشورهای هدف ضمن ارزآوری با کارآفرینی عده قابل توجهی اشتغال ایجاد شود.

در این خصوص سوالی دارید؟

Lazir-Complex-View